Open Baltic MMA Amateur Championship, 2018-02-24, REZULTATAI

Baltic Countries MMA Championship
2018 y. february 24 d.

More
pictures

Baltic countries MMA Championship was on  2018  February 24 Jonava Sports Arena !! Lithuania’s Open MMA Amateur Championship was held for the first time in Lithuania. The championship was attended by athletes from the Lithuanian, Latvian and Estonian MMA (mixed martial arts) clubs, 127 participants from 24 clubs. Laurynas Gailius, deputy director of the Jonava Physical Culture and Sports Center, Arnoldas Lukošiūnas, President of the sports club Faiteris, and Mindaugas Smirnovas, President of the Lithuanian MMA and Jujitsu Federation, opened the competition. The children and youth under the age of 16 marched on the tatami, while the youth from the age of 17 and adults competed in the MMA cage. The championship was most surprised by the determination of the youngest MMA fighters and their desire to win, they did not miss out on their skills in adult struggles. These competitions were exceptional in that the fighting took place on two levels, namely the C-level amateur and B-advanced MMA amateur (MMA Semi pro). The main difference between Levels B and C is that lovers (level C) have unauthorized blows to face on the parter, and blows to the face are not forbidden in advanced (semi pro, B level). Another important accent of the championship is that the fight took place not only between athletes but also between clubs. During the competition, the points scored by the club representatives were counted and summed up. The championship proved to be the best and won the victory a great deal, and the best club was the Vilnius Pankrat (coach Konstantin Mokšin), the second place was won by the sports club Pantera (coach Mindaugas Smirnovas), the third place went to the Valetudo MMA Academy of Vilnius (trainer Artemij Sitenkov )

The organizers were satisfied with the competition and thanks everyone who participated and helped organize the championship, judges for the difficult and responsible work and the most sponsors without which such a level of competition would not be possible, namely Jonava Physical Culture and Sports Center, Jonava District Municipality and its Mayor Eugenijus Sabutis.

Results of the competition

Protocol

GIRLS

Weight category up to 61 kg      Age group     adult

Name, surname City, club Position
Marija Ratautaitė Vilnius Valetudo 2
Jūratė Gedvilaitė Team Lion MMA Klaipeda 1

Weight category up to 61 kg                   Age group up to 17 years old

Name, surname City, club Position
Greta Vitkutė Jonava Faiteris 1
Ugnė Ieskauskaitė Jonava Faiteris 2
Kamilė Diržinskaitė Jonava Faiteris 3

U – 10 (iki 10 m. vaikai)

Svorio kategorija  iki  30  kg                                               Amžiaus grupė iki 10 m.

Vardas, pavardė Miestas, klubas Vieta
Oleg Baldovskij Vilnius Pankratos 1
Aironas Šimaitis Jurbarkas „Pantera“ 2

Svorio kategorija iki 35  kg                                 Amžiaus grupė   iki 10 m.

Vardas, pavardė Miestas, klubas Vieta
Daniel Burbo Pankratos 1
Daniel Sadovskij Pankratos 2
Karolis Petrauskas Jurbarkas Pantera 3
Benediktas Domkus Panevežys Voras  
Rimvydas Karazinas Raseiniai Pantera  
Michail Jakšys Pankratos  

Svorio kategorija  iki 40   kg                                Amžiaus grupė iki 10 m.

Vardas, pavardė Miestas, klubas Vieta
Artur Gerasimovič Pankratos 1
Timonas Laukaitis Klaipėda Titanikas 2
Deividas Laukaitis Klaipėda Titanikas 3

U – 12 (11 ir 12 m. vaikai )

Svorio kategorija  iki 35 kg                                Amžiaus grupė   iki 12 m.

Vardas, pavardė Miestas, klubas Vieta
Robertas Juckevič Pankratos 1
Nojus Rimdeika „Faiteris“ 2
Nojus Žiūraitis Jurbarkas Pantera 3
Adomaitis Deividas Jurbarkas Pantera  
Nedas Rinkevičius Šakiai Ošimas
Oleg Baldovskij Vilnius Pankratos

Svorio kategorija  iki 40 kg                                 Amžiaus grupė iki 12 m.

Vardas, pavardė Miestas, klubas Vieta
 Tautvydas Lebeckas Jurbarkas Pantera 1
Vladislav Makovskij Pankratos 2
Justas Vyturys Jurbarkas Pantera 3
Eimantas Šimkaitis Šakiai Ošimas
Nedas Palubeckas Jurbarkas Pantera

Svorio kategorija iki 45  kg                                Amžiaus grupė   iki 12 m.

Vardas, pavardė Miestas, klubas Vieta
Vygaudas Kaušius Šakiai Ošimas 1
Daniel Afanasjev Pankratos 2
Pavelas Majauskas Jurbarkas Pantera 3
Edvinas Kvieska Jurbarkas Pantera  
Kajus Orintas Jurbarkas Pantera  

Svorio kategorija iki 50  kg                                  Amžiaus grupė   iki 12 m.

Vardas, pavardė Miestas, klubas Vieta
Dalius Kutka Pankratos 1
Deividas Krukonis Vilnius Pankratos 2
Mindaugas Motiekaitis „Faiteris“ 3

Svorio kategorija iki +55 kg                                Amžiaus grupė iki 12 m.

Vardas, pavardė Miestas, klubas Vieta
Vitalij Gerasimovič Pankratos 1
Kornelijus Bruno Jurbarkas Pantera 2
Marius Kuzminskas Raseiniai Pantera 3

U – 14 (13 ir 14 m. vaikai )

Svorio kategorija iki 45 kg                                  Amžiaus grupė iki 14 m.

Vardas, pavardė Miestas, klubas Vieta
Marius Juckevič Pankratos 1
Edas Strakšys Raseiniai Pantera 2
Rokas Veverskis Raseiniai Pantera 3

Svorio kategorija iki 50 kg                                    Amžiaus grupė iki 14 m.

Vardas, pavardė Miestas, klubas Vieta
Dominykas Sakovič Švenčionys Liūto narvas 1
Nojus Lipniagovas Faiteris 2

Svorio kategorija iki 55 kg                                    Amžiaus grupė iki 14 m.

Vardas, pavardė Miestas, klubas Vieta
Mantas Rimeika Faiteris 1
Seimir Asanovič Warriors team 2

Svorio kategorija iki 60 kg                                     Amžiaus grupė iki 14 m.

Vardas, pavardė Miestas, klubas Vieta
Emilis Putinauskas UDK ukmergė 1
Justinas Bauža Jurbarkas Pantera 2
Severyn Rynkevič Vilnius Valetudo 3
Emilis Matas Panceris Vilnius Valetudo

Svorio kategorija iki 65  kg                                  Amžiaus grupė iki 14 m.

Vardas, pavardė Miestas, klubas Vieta
Faustas Bartkus Tauragė Taurris 1
Erik Raskov Vilnius Valetudo 3
Bernard Rynkevič Vilnius Valetudo 2

Svorio kategorija + 65  kg                                   Amžiaus grupė iki 14 m.

Vardas, pavardė Miestas, klubas Vieta
Maksim Podchodiaščev Vilnius Valetudo 1
Edgar Jadevič Pankratos 2

U – 16 (15 ir 16 m. jaunimas )

Svorio kategorija  iki 50 kg                                 Amžiaus grupė iki 16 m.

Vardas, pavardė Miestas, klubas Vieta
Robertas Keršys Faiteris 1
Edgar Miliaškevič Pankratos 2

Svorio kategorija  iki 56 kg                                 Amžiaus grupė iki 16 m.

Vardas, pavardė Miestas, klubas Vieta
Arnoldas Žukovskis Pankratos 1
Gytis Litvinenka Tauragė Taurris 2
Žilvinas Vitkus Tamošiūnas Raseiniai Pantera 3
Matas Pagirys Prienai Vėjas  
Rokas Bubinas Vilnius Valetudo  

Svorio kategorija iki 61  kg                                Amžiaus grupė   iki 16 m.

Vardas, pavardė Miestas, klubas Vieta
Milanas Majauskas Jurbarkas Pantera 1
Vilius Naujokas Šakiai Ošimas 2
Arnas Eidukaitis Ošimas 3
Dominykas Vasiliauskas Raseiniai Pantera  
Žygimantas Gudaitis Faiteris

Svorio kategorija 66  kg                                      Amžiaus grupė  iki 16 m.

Vardas, pavardė Miestas, klubas Vieta
Neilas Strakšys Raseiniai Pantera 1
Deividas Daividavičius Klaipėda Lutador 2
Mantas Stanevičius Team Lion MMA Klaipeda 3

Svorio kategorija 72  kg                                      Amžiaus grupė  iki 16 m.

Vardas, pavardė Miestas, klubas Vieta
Natas Burokas Švenčionys Liūto narvas 1
Rokas Valatka Prienai Vėjas 2
Matas Galaunė Kaunas ONE BLOOD 3
Linas Šimkus Jurbarkas Pantera  
Dovydas Talubinskas Fighter house  

Svorio kategorija iki 78 kg                                   Amžiaus grupė iki 16 m.

Vardas, pavardė Miestas, klubas Vieta
Vidmantas Grigonis Raseiniai Pantera  
Dominykas Lukšė Faiteris 2
Dovydas Bužinskas Vilnius Valetudo 3
Martin Saikauskas Fighter house 1

Svorio kategorija + 78  kg                                    Amžiaus grupė iki 16 m.

Vardas, pavardė Miestas, klubas Vieta
Aurimas Dumbrauskas Lutador Klaipėda 1
Laurynas Petruškevičius Fighter house 2

U – 18 (17 ir 18 m. jaunimas )

Svorio kategorija iki 61  kg                                  Amžiaus grupė   iki 18 m.

Vardas, pavardė Miestas, klubas Vieta
Deivydas Rekštys Raseiniai Pantera 1
Modestas Merkevičius Ošimas 2
Danielius Nevedomskis Pankratos 3

Svorio kategorija 66  kg                                        Amžiaus grupė  iki 18 m.

Vardas, pavardė Miestas, klubas Vieta
Anatolij Kuliapin Warriors team 1
Algirdas Voitkevič Pankratos 2
Antanas Kriščiūnas Ošimas 3

Svorio kategorija iki 72 kg                                   Amžiaus grupė iki 18 m.

Vardas, pavardė Miestas, klubas Vieta
Mindaugas Kairys TAURUS “ Šiauliai 1
Tauras Adomaitis Kaunas s/k „Tonusas“ 2
Lukas Motieka Panevėžys”Voras” 3
Laurynas Bunevičius Prienai Vėjas  
Germanas Leleika Panevėžys Voras  
Laurynas Makaveckas Faiteris  
Ernestas Misiūra Vilnius Valetudo  
Deividas Krepšta Lutador Klaipėda

Svorio kategorija iki 78 kg                                    Amžiaus grupė iki 18 m.

Vardas, pavardė Miestas, klubas Vieta
Giedrius Dumbauskas Šakiai Ošimas 1
 Erikas Saldukas Jurbarkas Pantera 2

Svorio kategorija iki 84  kg                                 Amžiaus grupė iki 18 m.

Vardas, pavardė Miestas, klubas Vieta
Naglis Kanišauskas „atm/ju-ka-do Klaipėda“  1
Rimantas Žvaliauskas Prienai Vėjas 2

SUAUGUSIEJI

Svorio kategorija 66  kg                                       Amžiaus grupė  + 19 m.

Vardas, pavardė Miestas, klubas Vieta
Konstantin Mokšin pankratos 1
Mihails Anisimkovs Latvia A.R. Sporta studija  2
Danas Germanavičius Kaunas LDG 3

Svorio kategorija iki 72 kg                                      Amžiaus grupė +19 m.

Vardas, pavardė Miestas, klubas Vieta
Žygimantas Ramaška Ukmergės UDK 1
Igor Gerasimov Vilnius Valetudo 2
Vytautas Gaurilčikas Šiauliai Fighting And Fitness Center 3
Deividas Baltusevičius Šakiai Ošimas

Svorio kategorija iki 78 kg                                               Amžiaus grupė +19 m.

Vardas, pavardė Miestas, klubas Vieta
Nerijus Senavaitis Prienai Vėjas  1
Ramzan Tšergizov Estija TOKON   2
Vladislav Stefanovič Pankratos  3
Mindaugas Bartkus Lutador Klaipėda
Tadas Veverskis Raseiniai Pantera

Svorio kategorija iki 84  kg                                     Amžiaus grupė +19 m.

Vardas, pavardė Miestas, klubas Vieta
Bagdonas Marius Šakiai Ošimas  1
Rimantas Žvaliauskas Prienai Vėjas 2
Oleg Koren Estija TOKON  3
Nidijus Širvydas Team Lion MMA Klaipeda
Edgaras Sarapinas Kaunas ONE BLOOD
Nerijus Budrikas Lutador Klaipėda
Rolandas Orlauskas Pankratos

Svorio kategorija iki 93  kg                                        Amžiaus grupė +19 m.

Vardas, pavardė Miestas, klubas Vieta
Marek Taraškevič Grecicho fight team 1
Vadim Valujev Pankratos 2
Modestas Miliauskas Team Lion MMA Klaipeda 3

Svorio kategorija + 93  kg                                       Amžiaus grupė +19 m.

Vardas, pavardė Miestas, klubas Vieta
Darius Kanišauskas „atm/ju-ka-do Klaipėda“  1
Daumantas Kovalevskis Pankratos  2

 B LEVEL

Svorio kategorija iki 66  kg                                     Amžiaus grupė +19 m.

Vardas, pavardė Miestas, klubas Vieta
Mihails Anisimkovs Latvia A.R. Sporta studija 1
Konstantin Mokšin pankratos 2

Svorio kategorija iki 72  kg                                      Amžiaus grupė +19 m.

Vardas, pavardė Miestas, klubas Vieta
Igor Gerasimov Vilnius Valetudo 1
Artur Ovsepjan Estija TOKON 2
Rytis Kveselys Raseiniai Pantera 3

Svorio kategorija iki   kg                                         Amžiaus grupė +19 m.

Vardas, pavardė Miestas, klubas Vieta
Naglis Kanišauskas „atm/ju-ka-do Klaipėda“ 1
Ramzan Tšergizov Estija TOKON 2

Svorio kategorija iki 84  kg                                      Amžiaus grupė +19 m.

Vardas, pavardė Miestas, klubas Vieta
Bagdonas Marius Šakiai Ošimas 1
Oleg Koren Estija TOKON 2

Baltijos Šalių  MMA MĖGĖJŲ ČEMPIONATAS
2018 m. vasario 24 d.

Komandų rezultatai

Miestas, Sporto klubas, Treneris/Vadovas Taškai Vieta
1 Vilnius „Pankratos“ Konstantin Mokšin 49 1
2 Jurbarkas/Raseiniai  “Pantera) Mindaugas Smirnovas 32 2
3 Vilniaus „Valetudo MMA Akademijai“ Artemij Sitenkov  21 3
4 Jonava Faiteris Arnoldas Lukošiunas 19 4
5 Šakiai Ošimas Vytautas Smirnovas 18 5
6 Estija TOKON Gribovski Juri 11 6
7 Ukmergės UDK Tomas Putinauskas 9 7
8 Prienai Vėjas Rokas Stambrauskas 9 7
9 „ATM/ju-ka-do Klaipėda“ 9 7
10 Švenčionys Liūto narvas Dainius Burokas 6 8
11 Team Lion MMA Klaipeda Raimondas Zeniauskas 5 9
12 Warriors team Valdemaras Stančaitis 5 9
13 Latvia A.R. Sporta studija Mihails Anisimkovs 5 9
14 Grecicho fight team Sergej Grecicho 3 10
15 Tauragė Taurris Saulius Bucius 3 10
16 TAURUS “ Šiauliai 3 10
17 Klaipėda Titanikas Vasilij Nevolia 3 10
18 Kaunas s/k „Tonusas“ Tomas Šviažas /Tomas Malinauskas 2 11
19 Kaunas  Fighter house Donatas Uktveris 2 11
20 Lutador Klaipėda Ernestas Slavinskas 2 11
21 Šiauliai Fighting And Fitness Center Simas Garbenis 1 12
22 Panevėžys”Voras” Dainius Simaitis 1 12
23 Kaunas LDG 1 12
24 Kaunas ONE BLOOD 1 12

Sekretorės: Deimantė Smirnovaitė, Aušra Smirnovienė

Vedėja: Miglė Smirnovaitė

Vyr teisėjas : Mindaugas Smirnovas

Teisėjai: Tadas Bybartas, Simas Garbenis, Žymantas Maumevičius, Augustas Šalkauskas, Raimondas Zeniauskas, Edgaras Valėnas, Vytautas Smirnovas, Paulius Smirnovas, Arnoldas Lukošiūnas